ADANA CEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İlçemizde Coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İlçemizde Coşkuyla kutlandı.

  Atatürk Anıtı´na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına çelenk  sunulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunmasının ardından Cumhuriyet Meydanı´nda devam eden törene;

  Ceyhan Kaymakamı Sayın Mustafa ÜNLÜSOY, Ceyhan Belediye Başkanı Sayın Alemdar ÖZTÜRK, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Mustafa TARSUSLU,  Ceyhan Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Ayhan EVLİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Serkan TOPBAŞ, İlçe Müftüsü Nazmi SÖĞÜT, kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri, oda başkanları, İlçe Milli Eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Serkan TOPBAŞ´ın günün anlam ve önemi ile ilgili Konuşmasında;"

Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Cumhuriyet Baş Savcım, Protokolün Saygıdeğer Üyeleri, sayın konuklar, aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrenciler, her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım, gönlü geniş, cesareti eşsiz değerli Ceyhanlılar…

             Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinçli, daha coşkulu ve daha anlamlı kutluyoruz.

             Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı.

             Bu Aziz Millet, 97 yıl önce ilan ettiği bağımsızlığını, yine 15 Temmuz akşamı korumak için elinden geleni yapmış, vücudunu tanklara, bombalara siper etmiştir. Malazgirt’te başlayan bu büyük halk yürüyüşü, 23 Nisan 1920’ de ete kemiğe bürünmüş, 15 Temmuz akşamı ise halkın eşsiz kahramanlığı ile bu toprakların bağımsız bir Türk yurdu olduğu bir kez daha mühürlenmiştir.

Asım’ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

             Sevgili gençler;

             Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, Şanlıurfa’da, Adana’da ecdadımız nasıl Asım’ın nesli olduğunu gösterdiyse, sizler de 15 Temmuz’da ülkemizin dört bir yanında Asım’ın nesli olduğunuzu yine göstermiş oldunuz. İmanla, irfanla, faziletle ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına, milletine ve her türlü değerlerine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkânları seferber eden bir gençlik olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldunuz. 

Bilmeyen öğrensin, duymayan duysun!
Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz.
Bölücü sapıklar aklına koysun
Kardeşiz, tek vücut, tek bir milletiz. 

             “Vatanımız ve milletimize yönelik her türlü terör faaliyetini, birlik ve kardeşliğimize yönelik her türlü fitne girişimini, istiklalimize yönelik saldırı olarak görür ve ne pahasına olursa olsun savunuruz. Bu topraklar üzerinde nifak tohumları yeşertmek isteyenler bilsinler ki ektikleri tohum hiçbir zaman filize dönemeyecektir. Sorunlarımızı çözerek, ihtiyaçları karşılayarak, kardeşliğimizi daha da yücelterek geleceğe hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.

              Sevgili çocuklar; 

            Bizler, ihtiyarlığımızdan önce gençliğimizin, hastalanmadan önce sıhhatimizin, Fakirliğimizden önce zenginliğimizin, meşgul zamanlardan önce boş vaktimizin, ölümden önce hayatımızın kıymetini nasıl bilmemiz gerekiyorsa, esaretten önce de bağımsızlığımızın kıymetini bilelim. Bir ve beraber olalım. İlk Meclis, tıpkı bugün olduğu gibi Türkiye´nin tüm renklerini, tüm dokularını, tüm farklılıklarını tek bir ruh, tek bir ideal, tek bir çatı altında toplamıştır.  Bu ülke üzerinde yaşayan, varlığını idame ettiren, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her bir ferdi temsilen ilk Meclis´te diline, etnik kökenine, mezhebine bakılmaksızın bir ortak heyecan oluşturulmuş, bir ve beraber olunmuştur.

             Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilme, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

 Sevgili çocuklar, sevgili gençler;

 Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri;

 Biliyoruz ki;

              Cehennem olsa gelen, göğsünüzde söndürür,

           “Bu yol Hak yoludur” dönmek bilmez, bu yolda yürürsünüz.

             Bu büyük yürüyüşünüzde, her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcü eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun.

             Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi

  Öğrencilerin hazırlamış oldukları gösterileri, halk oyunları  ve mehteran takımının gösterilerinin ardından tören sona erdi.

23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017
23-04-2017 23-04-2017

 

 

 

Hükümet Caddesi No 18 Ceyhan / ADANA - 322 613 27 81 ve 322 613 12 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.