ADANA CEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ceyhan´da Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlaması ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı.

Ceyhan´da Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlaması ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı.

             Ceyhan ilçesinde, ‘Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 58. maddesi gereği; 2016-2017 eğitim -öğretim yılının Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı Ceyhan Kaymakamı Mustafa ÜNLÜSOY’un başkanlığında Ceyhan Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

             Toplantıya, Ceyhan Kaymakamı Sayın Mustafa ÜNLÜSOY ve komisyon üyeleri katıldılar.  

Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Topbaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Topbaş konuşmasında; “Öğretimin artık eğitim kurumlarıyla sınırlı olmadığı, yaşam boyu öğrenmenin zorunlu olduğu günümüz toplumları tarafından kabul edilen bir gerçektir. Halk Eğitim ya da hayat boyu öğrenme; öğrenim hayatı zamanında örgün eğitimin içinde kendine uygun faaliyetlerden yeterince istifade edememiş ya da çeşitli sebeplerle bu eğitimleri yeterince alamamış her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilmek onların enerji ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaktır. Hayat boyu öğrenme, örgün ve yaygın öğrenmeyi, teknik eğitim ve becerilerin kazanılmasını sağlayan kursları, iş yerinde kazanılan mesleki becerileri ve diğer bilgi, anlayış ve becerilerin kazanılmasına yol açan öğrenmeyi içermektedir. Örgün eğitim, yaygın eğitim ve bireysel öğrenmeleri de kapsamaktadır.  Özet olarak hayat boyu öğrenme, evrensel olarak kabul görmüş her şeyi kapsayan anahtar bir kavramdır. Bu yüzden hayat boyu öğrenme okullarda, üniversitelerde, evde, işte ya da toplum içinde diğer herhangi bir yerde gerçekleştirilebilmektedir. Yaş, sosyo-ekonomik statü ve eğitim seviyesi bakımından herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir. Bu yolla, hayat boyu öğrenme bireylerin, topluluklarının ve tüm toplumun mesleki ve daha geniş sosyal başarısına yol açacak biçimde bilgi, anlayış ve becerilerin kazanılmasını destekleyen sürekli ve planlı bir etkinlik olarak görülmelidir. Hayat Boyu Öğrenme kısaca; Hayatı doğru okumamıza, Hayatın lezzetine  varmamıza, hayatı, kendimizi, toplumu ve çevremizi daha yakın tanımamıza katkı sağlar.  

 “Hayat öğrenme ile başlar ama öğrenme bitince biter.” 

          Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı birimlerimizce; Hayat boyu öğrenmeye ilişkin, Örgün eğitim alamayan bireylerin bilgi ve becerilerini geliştirici tedbirlerin alınması, Hayat boyu öğrenmenin imkân, fırsat, kapsam ve yöntemlerinin geliştirilmesi, Yetişkinlere yönelik yaygın meslekî eğitim verilmesinin sağlanması, Öğrenme fırsat ve imkânlarını destekleyici çalışmaların yapılması, Beceri ve hobi kursları ile kültürel faaliyetlerle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesi, Çocuk, genç ve aileler ile ilgili eğitim ve sosyo-kültürel etkinlikler yapılması,Açık öğretim sistemi ile ilgili uygulamaların yürütülmesi,Edinilen bilgilerin denkliğine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi,Mesleki Yeterlilik Kurumuyla ilgili iş ve işlemlerinin yürütülmesi hizmetleri  yürütülmektedir.  

          Ülkemizde 2023 vizyonuna uygun sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabete avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapma çalışmaları kapsamında Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce okul sektör işbirliğinde mesleki ve teknik eğitim okul yönetim kurulu çalışmalı ile ilgili 2016/21 sayılı genelge ile Mesleki Yeterlilikte altyapı hazırlama çalışmaları başlatılmıştır. 

İlçemizdeki resmî, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme kapsamında yaygın eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlanması, ortaya çıkan güçlüklerin değerlendirilmesi ve merkezler arasında iş birliği ve koordinasyon sağlanması, etkinliklerin birlikte planlanması ve uygulamaya konulması, hizmet tekrarı ve kaynak israfının önlenmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla yapılan toplantımızın hayırlı ve başarılı geçmesini dileğiyle, teşriflerinizden dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.” dedi. 

Toplantıda daha sonra, ilçemizde 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısından yapılan çalışmaları, Ceyhan Halk Eğitimi merkezi ve ve Ceyhan Mesleki Eğitim Merkezi tarafından açılan kurslarla, ikinci dönemde açılması planlanan kurslar hakkında HEM Müdürü Nusret Oral tarafından sunum yapıldı.

 Yapılan Sunumun ardından Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy yaptığı konuşmada; “Tuik verilerine göre ilçe nüfusunun 160 bin in üzerine çıktığını bununda Ülkemizde yaşayan her beşyüz kişiden birinin ilçemizde yaşadığı anlamına geldiğini belirtti. İlçemizde kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi ve artan nüfus ile  birlikte değerlendirildiğinde sanayinin gelecekte daha da önem kazanacağı ortadadır. Sanayi yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyacağından sektörün ihtiyaç duyabileceği insan gücünün yetiştirilmesinde en önemli yeri hayat boyu öğrenme kapsamında açılacak kurslar alacaktır. Sanayinin öncelikle işinin ehli, donanımlı ve daha da önemlisi Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip insan gücüne ihtiyaç duyacağı aşikardır. İlçemizde faaliyet gösteren yaygın eğitim kurum/kuruluşlarımız eğitim ve belgelendirme noktasında her türlü altyapıya sahiptir.    

Hayat boyu Öğrenme kapsamında yapılacak çalışmalarda işbirliğinin önemini vurgulayan Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy kurumlarımızın ihtiyaç duyduğu kurslar ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçmelerinin önemli olacağını” belirtti.
            Komisyon üyelerinin konuya dair görüşlerini belirtmesi ve kararların tutanak altına alınmasının ardından Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı tamamlandı.

 

 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
 02-02-2017  02-02-2017
02-02-2017   02-02-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hükümet Caddesi No 18 Ceyhan / ADANA - 322 613 27 81 ve 322 613 12 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.