ADANA CEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Serkan TOPBAŞ,ın 1. Yarıyıl Sonu Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Serkan TOPBAŞ,ın 1. Yarıyıl Sonu Mesajı

 

                           Çok Kıymetli Meslektaşlarım, Saygıdeğer Anne Babalar, Sevgili Öğrencilerim,

     2015 - 2016  Eğitim-Öğretim yılı I. yarıyılı bu gün (22.01.2016) sona eriyor. İlçemizde 37802 öğrenci ve 1708 öğretmenimiz için ilk dönemin son ders zili çalacak. Okulların açıldığı ilk günden itibaren yoğun bir tempoda çalışan öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını alacağı büyük gün işte bu gündür. Karne günleri öğrencisi olan her evde büyük heyecanların yaşandığı özel günlerdir. Bende bir baba ve öğretmen olarak bu özel günün heyecanını yaşayanlardanım. 

Değerli meslektaşlarım,

       Eğitim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç ancak öğretmenlerimizin öğrencilerine gösterdiği sevgi, şefkat ve değer ile gerçek anlamını bulabilmektedir.

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDEV VERMEYİNİZ

      Öğrencilerimize daha verimli tatil yapabilmeleri için, onlara ödev vermek yerine planlı yaşamalarını, sorumluluklarını geliştirmelerini sağlayacak etkinlikler önerebilirsiniz.  Bırakın tatillerini ödev yaparak değil, doyasıya gezerek, eğlenerek, aile büyüklerini ziyaret ederek, arkadaşlarıyla oyun oynayarak, bol bol eğitici kitap okuyarak, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle ilgilenerek geçirsinler. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak olan 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının 2. Dönemine dinlenmiş olarak gelsinler.

       Geleceğimizi şekillendirmeye aday çocuklarımıza, her yıl olduğu gibi bu yıl da milli, manevi, ahlaki, insani, edebi bütün değerlerin yanında; özgüveni yüksek, entelektüel, vizyon sahibi bütün davranış örüntülerini de kazandırmak için büyük çaba harcadınız. Her bir öğrencimize verdiğiniz emeklerden dolayı siz değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyor, güzel bir tatil diliyorum.

      Saygıdeğer veliler,

      Her birey farklıdır ve farklı öğrenir. Onların karnedeki notlarından çok asıl önemli olan gelecekte bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Çocuklar eleştirilmekten, azarlanmaktan değil, kendilerine güzel örnek olunmasından etkilenirler. Karne notları dolayısıyla kalplerini kırmayınız. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamak yerine onlara her şeye rağmen koşulsuz sevginizi ve güveninizi hissettirmelisiniz.

TATİLDE ÇOCUKLARIMIZ BİLGİSAYAR BAŞINDA FAZLA VAKİT HARCAMASIN

      Sömestr tatili döneminde; çocuklarınızın bilgisayar başında fazla vakit harcayarak bilgisayar ve internete bağımlı kalmalarına izin vermemelisiniz. Onların dinlenmelerine, eğlenmelerine, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerde bulunmalarına ve kitap okumalarına imkân sağlamalısınız.  Onları desteklemeniz ve bu yönde birlikte sömestr tatilini planlamanız ve uygulamanız, sağlıklı, mutlu gelişimlerine ve okul başarılarına çok büyük katkıda bulunacağını unutmamalısınız.

         Sevgili öğrenciler,

       Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz. Siz bizim istikbalimizsiniz, ülkemizin yegane değerlerisiniz ve bizim için çok önemlisiniz. Bilginizle, başarınızla, güzel ahlakınızla, örnek davranışlarınızla ülkemizi en güzel yerlere taşıyacağınıza inanıyoruz.

KENDİNİZE AİLENİZLE BİRLİKTE SÖMESTR TATİLİ PROGRAMI YAPINIZ

       Sömestr tatilinde, gönlünüzce dinlenip eğlenmek için tatil programı yapmanız,  zamanı etkili kullanmanızı ve istediğiniz her şeye vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemelisiniz. Dinlenirken ilgi alanlarınıza uygun eğitici kitaplar okuyabilir, spor yapabilir,  müzik, resim, sinema, tiyatro gibi aktivitelere ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Bunun yanında yakın akrabaları, milli manevi değeri olan yerleri ailenizle ziyaret edebilir, izlenimlerinizi tatil sonu öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları ve siz de bıraktığı izleri hatırlamak, kalıcılığını artırmak için notlar alabilir, günlük tutabilirsiniz.  Bunların dışında telafi etmeniz gereken noktalar varsa bu tatil sizin için iyi bir fırsat olacaktır.

       Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimize ve değerli öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum.

 

Serkan TOPBAŞ

Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Hükümet Caddesi No 18 Ceyhan / ADANA - 322 613 27 81 ve 322 613 12 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.