ADANA CEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Serkan TOPBAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Serkan TOPBAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Bu gün, bu ulvi mesleği icra edenlere vefa ve minnet duygularının ifade edildiği ve Başöğretmenin, Millet Mekteplerinin açılışını yaptığı gündür.

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik, bedeli maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sınırları duvarlarla çevrilemeyecek kadar kutsal bir çabadır.

Öğretmenler, hammaddesi insan olan bir sanatın sanatkârıdır.

Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif öğretmeni şu mısralarında ne güzel ifade etmiştir: ‘’Muallimim’’ diyen olmak gerektirir imanlı, edepli, sonra liyakatli sonra vicdanlı. Bu dördü olmadan olmaz; çünkü vazife büyük…’’

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenin önemini şu sözleriyle ne güzel vurgulamıştır: ‘’Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı planlı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.’’

Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven idealist, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Bir toplumun geleceği için ümit ve güven kaynağıdır öğretmen.

Dünyanın en değerli varlıkları olan siz öğretmenler! Bugün Türk Öğretmeninin şeref günüdür, ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anma günüdür.

Böyle anlamlı bir günde hepinizi sevgiyle, candan kutluyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle aramızdan ayrılarak ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anarken, emekli öğretmenlerimize ve hala görevleri başında bulunan öğretmenlerimize de uzun ve sağlıklı nice 24 Kasımlar diler saygı ve şükranlarımı sunarım.

 

Serkan TOPBAŞ

Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet Caddesi No 18 Ceyhan / ADANA - 322 613 27 81 ve 322 613 12 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.