ADANA CEYHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullar Hayat Olsun Projesi İlçe Proje Yürütme Kurulu Toplantısı 19.04.2016 Salı günü Ceyhan Öğretmenevi´nde Yapıldı.

Okullar Hayat Olsun Projesi İlçe Proje Yürütme Kurulu Toplantısı 19.04.2016 Salı günü Ceyhan Öğretmenevi´nde Yapıldı.

 

       İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan TOPBAŞ;

      Hayat, öğrenme ile başlar ama öğrenme bitince biter. Bu bağlamda Okullarımızı yetişkinler için “hayat boyu öğrenme merkezi” haline getirmek için daha çok çalışacağız”

       Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 2014/2 sayılı genelgesi doğrultusunda düzenlenen İlçe Proje Yönetim Kurulu Toplantısı İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan TOPBAŞ Başkanlığında Ceyhan Öğretmenevi´nde yapıldı.

       Toplantıya, Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürü Zeliha ALTINTAŞ, Belediye Başkanlığı Temsilcisi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ile ilçemizde proje kapsamında faaliyet gösteren okul/kurum müdürleri katıldı.

       Toplantıda; İlçe Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü tarafından 2015 yılı değerlendirmesi, sayısal veriler ve bir önceki toplantı kararlarından oluşan geniş kapsamlı bir sunum yapıldı.

       İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan TOPBAŞ konuşmasında, Okullar Hayat Olsun Projesi 13 Aralık 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girdiği ve proje ile okulların örgün eğitim dışı zamanlarda fiziki mekânlarının öğrencilere, yetişkinlere, mahalle sakinlerine açılması; okulların öğrenciler, yetişkinler için birer “Hayat Boyu Öğrenme Merkezi” eylenme ve dinlenme faaliyetlerine imkân veren “Yaşayan Güvenli Alanlar” haline dönüştürülmesi ile ilgili amaçları hakkında proje yürütme kuruluna bilgi verdi.

      Okullar Hayat Olsun Proje toplantılarının yılda üç defa yapıldığını, özellikle Temmuz ayı toplantısında tüm okulların projeye katılımının sağlanarak en az iki proje ile başvuru yapmaları gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği Ülkelerinde Hayat Boyu katılım oranları %15 civarlarında iken Türkiye’de bu oranın %5 olduğunu belirtti. Kurs Etkinliklerini çoğaltarak bu oranları daha yukarılara çıkarılabileceğini, tüm paydaş kurum/kuruluşlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Okullarımızda Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu bir personel görevlendirilerek mevcut durumun özetlenmesi ve yeni hedefler konulması gerektiğini belirtti.

       Ayrıca tüm okullarımızda düzenlenecek olan kurul toplantı gündem maddesinin bir tanesinde okullar Hayat Olsun Proje maddesi oluşturup, sorumlu bir müdür yardımcı belirleyerek tüm öğretmenlere konu ile ilgili bilgi verilmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

       Ceyhan Belediye Temsilcisi Sayın Eyüp TÜRÜT; Proje Ortağı olarak okullardan gelen talepleri uygun koşullarda maddi imkânlar ölçüsünde tedarik ettiklerini belirtti. Okulların talepleri için Belediyeye üst yazı ile başvuru yapmaları gerektiğini belirtti. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile genel kurslar, mezun öğrencilere yetiştirme kursları ve sportif kurslar açısından uyum içinde çalıştıklarını söyledi.

       Toplantının son bölümünde, tüm katılımcılar tarafından eğitim faaliyetleri ile ilgili  görüş ve öneriler dile getirildi. Toplantı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Serkan Topbaş’ın dilek ve temennileri dinlemesi ve değerlendirmesi ile sona erdi.

 20-04-2016
 20-04-2016
 20-04-2016
 20-04-2016
 20-04-2016
 20-04-2016

 

Hükümet Caddesi No 18 Ceyhan / ADANA - 322 613 27 81 ve 322 613 12 08

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.